utorok 12. januára 2016

Prieskumná štôlňa Budúcnosť

Konečne. Podarilo sa mi zohnať identický starý harddisk, ako ten čo mám, s poškodenou elektronikou. Hurá, hurá hovorím si, vymením dosku a stiahnem si veci, čo tam mám.

Dosku som vymenil, celý vytešený, keď som si uvedomil, že ten starý IDE disk až akosi nemám kam zapojiť. Nemám PC s IDE rozhraním. No, tak som ešte kúpil USB / IDE / SATA  konvertor.

Do čerta, tomuto som sa mohol vyhnúť, keby som poriadne zálohoval. Nie len systémom - veď potom.


Pripojil som disk ku konvertoru, konvertor som strčil do USB portu a čakal. Heuréka. Disk sa roztočil a po chvíli mi systém ohlásil že spoznal nový disk…

Nielen že ho spoznal, ale aj ho vidí. Juchú. Ani to neprehrabávam, čo tam je, ale hneď dávam kopírovať, aby so to chlapec nerozmyslel.


Nechám ho teda na pokoji, nech si kopíruje. Po skopírovaní sa prehrabujem v tom, čo tam je. Už si ani nepamätám. Ale potešilo ma, že som vyhrabal fotky zo štôlne Budúcnosť.


štôlňa Budúcnosť.
Portál štôlne Budúcnosť - dnes už je riadne upravený.
Štôlňa Budúcnosť je najnižšie situovanou prieskumnou štôlňou. (245 m. n.m. ) V 80-tych rokoch 20 storočia bolo nutné preskúmať juhovýchodné pokračovanie ložiska.


Vzhľadom na pozitívne výsledky prieskumu v druhej polovici 80-tych rokov a začiatkom 90-tych rokov nadviazali ďalší prieskum, ktoré riešil ďalšie pokračovanie ložiska JV smerom (štôlňa Sirková)


Tak sa teda vydáme do hlbín štôlne Budúcnosť. Pokúsim sa spomenúť si pri jednotlivých fotografiách kde a ako vznikli.Už je to nejaký ten čas…


Vchádzam do chodby, ktorá sa hneď po 5tich metroch stáča na juhozápad. Chodba vedie stále rovno priamo ku predpokladanej žile.

Asi po 200 metroch je do ľava razená chodba, smerujúca skoro na juh smerom k Ferdinand Karolína ložisku. chodba je plná naplaveného bahna.


štôlňa Budúcnosť
Chodba plná blata


Nechcem sa tade plahočiť. vrátil som sa do hlavnej chodby. Chodba má viaceré úseky dvojkoľajnej trate. Skúsil som prepnúť výhybku a napodiv ide celkom ľahko. Čakal som, že to bude “kusnuté”.


štôlňa Budúcnosť
Dvojkoľajná trať
Som stále v hlavnej chodbe a mám možnosť ísť vľavo smerom na juh, alebo vpravo, kde to smeruje ku Pyritovej štôlni. Vybral som sa vpravo.


štôlňa Budúcnosť
výstuže
V chodbe sú ešte uložené betónové výstuže. V pravidelných intervaloch sú z chodby razené krátke prekopy. 

Prišiel som až ku závalu. Vyzerá to zbortený komín do Pyritky. Ako memento trčí iba teleso sýpu

štôlňa Budúcnosť
deštrukcia komína
Vrátil som sa teda späť do hlavnej chodby a vydávam sa preskúmať chodby smerujúce na juhozápad.


štôlňa Budúcnosť
Labyrint chodieb
To narážam na labyrint chodieb a prekopov. Niektoré boli ešte počas prác uzatvorené, niekde boli odstránené hajcmany.


štôlňa Budúcnosť
časť chodby bez hajcmanov

štôlňa Budúcnosť
Spod závalu trčí časť vozíka
Ako si tak mašírujem, v jednej z krížení chodieb som našiel lyžicový nakladač. Chvíľu okolo neho poskakujem a snažím sa nájsť čo najlepší uhol na dobrú fotku.


štôlňa Budúcnosť

štôlňa Budúcnosť

Je to lyžicový nakladač NL 12V s pneumatickým pohonom. Je to kópia amerického stroja Rocker Shovel 12B firmy Eimco. Vyrábala sa aj verzia NL12E s elektrickým pohonom.

No nič, poberám sa tárať ďalej. V tejto časti som nekoľkokrát naďabil na sýp a komín. Smeruje to hore do Stanislav obzoru.

Kukám dohora, ale odtiaľto sa mi hore driapať sa nechce. Nechávam to tak, a ešte sa tu chvíľku motám.

Táral som so sa tu celkom dosť dlho a nie všetko si už pamätám.

Tak sa poberám von. Vrátil som sa k hlavnej chodbe a ešte som sa na chvíľu pristavil pri tlakovej nádobe.

štôlňa Budúcnosť
Tlaková nádoba
Odtiaľto už vidím svetlo prenikajúce z ústia. Idem pomaly von.

Ešte zopár fotiek, ktoré si už nepamätám, kde v bani som ich fotil...

štôlňa Budúcnosť
Toto by mal byť komín K - 44 do Pyritovej


 
štôlňa Budúcnosť
Budúcnosť - mapka


Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára