nedeľa 6. decembra 2015

Stopy banskej činnosti v Bratislave - Rači

Je december, ale vonku to vyzerá, že jeseň. sychravo, ale nie moc chladno. V Pezinku mrholí a ja rozmýšľam kam v nedeľu. Nechcem nič celodenné.


Už veľmi dávno ma zaujali miestne názvy nad mestskou časťou Bratislavy, Rača. Vrchy Veľká baňa, Malá baňa, Banský potok.  Tieto názvy indikujú banskú činnosť v minulosti. Keďže je tohoročný december taký nezvykle teplý, tak na svätého Mikuláša, jedného z patrónov baníkov, som sa vydal pozrieť si tieto lokality.


Autom som sa vydal do Račišdorfu a zaparkoval som pri Alpinke povyše amfiteátra. Rýchly náhľad do mapy a vydal som sa po zelenej turistickej značke hore Knižkovou dolinou. Po chvíľke som prešiel zástavbu chatiek prerobených na rodinné domy a nad ním som našiel miesto, kde sa dajú krásne utopiť peniaze z eurofondov.
Polder na Banskom potoku
Polder na Banskom potoku
Výstavba poldra na Banskom potoku. Podľa bilboardu cena diela 288 tisíc eur. Pozerám, či dobre vidím. Hrádza je dlhá cca 40 m v najvyššom bode má cca 6m hrubá 2m. To je nejakých 480 kubíkov. Schválne neodrátam úkos brehov.  Kubík vodotesného betónu C25/30 stojí cca 75€  Rýchle prerátanie v hlave. Výsledok 36 tisíc €. Prirátam úpravu brehov s mechanizmami, spevnenie brehov, práca. Neverím že sa to vyšplhá nad 150 tisíc eur aj s obligátnou 20% províziou pre politického nominanta. ( Je úplne jedno, z ktorého košiara ) Mám chuť povedať neslušné slová. Nebudem sa tu samonasierať a idem radšej ta het.


Cesta vedie po lesnej asfaltke. Prešiel som po nej asi kilometer, a začínam sledovať, či neuvidím vrch Veľká baňa. No iba ho tuším niekde v hmle po pravej ruke. Prezerám terén, či nevybehnem rovno hore, ale musel by som sa predrať hustou mladinou, čo sa mi veru nechce. Ako to tak sledujem, prišiel som až k odbočke zelenej značky mimo asfaltovú cestu.Pri smerovníku som vybral mapu a hľadal najlepšiu cestu na vrch. Pozerám, že si to strihnem až ku studničke “Zbojníčka” a odtiaľ ku Červenému krížu. Od Červeného kríža to bude podľa vrstevníc najjednoduchšie.Studnička "Zbojníčka"
Zbojníčka
Lesný chodník ma zavedie až na na kríženie turistických značiek zelenej a červenej.  Zbehol som dolu ku studničke a pozerám, že tu niekto mal asi párty. Balóniky zavesené na šnúrke. 

Ako ich vidím, hlavou mi prebleskne spomienka na pesničku Dva modré balónky v podaní Lenky Plačkové, Mládka a Pešáka. 

(https://www.youtube.com/watch?v=7pzW9iKWtv0 )
Škerím sa, a vykračujem si k Červenému krížu. Ešte že nikoho nestretávam.


Pri červenom kríži som o malú chvíľku, a nezdržiavam sa tu. Vydal sa smerom na juhovýchod a pomaly stúpam úzkym chodníkom nahor.  Prešiel som asi pol kilometra, a našiel som triangulačný bod na vrchu Veľká baňa.  


Fajn, hovorím si, čo včuľ. Poobzerám sa po okolí, či tu niečo neuvidím. Vľavo je vysoká tráva a malinčie, tam sa mi trepať nechce. Zvrtol som to vpravo, a zostúpil som trošku dolu. Pomaly sa po svahu túlam smerom späť, keď naďabím na starú pingu. Poobzeral som sa po okolí a uvidel ďalšiu.  Tu sa trošku pomotám. Netrvá to dlho, a našiel som povrchovú jamu, kde je vidieť aj diera po kutaní.
 
Veľká baňa - kutačka
Veľká baňa - kutačka

Vliezol som do jamy a išiel preskúmať kutačku. Nie je veľká. Odhadom asi tak 4x2 metre. Nachádzam tu liatinový minisporák. Je vidieť, že tu niekto vyrovnal dno. Že by sa tu bivakovalo ?

Veľká baňa - kutačka
V Kutačke
Urobil som zopár fotiek a vyliezol som von z jamy.
Rozmýšľam, čo sa tu dobývalo. Podľa okrovej farby v kutačke a na haldičkách okolo píng som uvažoval, že limonit, čo mi neskôr doma aj ujo gúgeľ bol potvrdil.


Ešte som si prezrel ďalšie pingy v okolí a vrátil som sa k Červenému krížu. Pozerám znova do mapy. Chcem ísť pozrieť na Malú baňu, či ešte funguje lesný samoobslužný bufet. ( http://www.malabana.sk )  


Najjednoduchšie to bude po červenej na Vypálenisko a potom po modrej až na Malú baňu.
Brichtov pomník
Brichtov pomník

Na Vypálenisko to ide zasa po asfaltke. Z toho ma vždy pália šľapy, tam som rád keď som asi po ¾ kolimetra na rázcestí. Modrá značka našťastie klesá lesným terénom, tak som spokojný. Podľa mapy to bude nejakých 1,3 kilometra, takže pohodová vychádzka. Asi po kilometri míňam Brichtov pomník.


Prešiel som ešte 300 metrov, a je tu odbočka na Malú baňu. Rýchlo vybehnem a kopec. Je tu osadený kríž so schránkou na vrcholovú knihu, ale bez knihy. Malé posedenie a ohnisko. Ale žiadna bufetová schránka. Tak dúfam, že to schovali kvôli neskorému dátumu a nie, že ľudia brali tovar bez zaplatenia.

Malá baňa
Malá baňaDal som si tu jednu zdravotnú a opačnou stranou schádzam úzkym chodníčkom. Kúsok pod kopcom som uvidel nejakú betónovú pätu. 

Malá baňa - betónová päta
Malá baňa - betónová päta

Poobzeral som sa a vidím, že okolo kopca vedie niečo ako násyp. Vydal som sa po násype, ktorý kopíruje kopec. Cestou míňam niekoľko povrchových dobývok. Takto som si obišiel celý kopec a vrátil som sa k betónovej päte.  Jediné, čo ma napadá, je že by to mohla byť päta nejakej lanovej dráhy. Viem si predstaviť, ako sa po násype dopravuje materiál k lanovke.
Malá baňa - násyp
Násyp

Malá baňa - povrchové dobývky

Povrchové dobývky
Malá baňa - povrchové dobývky
Povrchové dobývkyZačína mi byť celkom zima, tak zavrhnem myšlienku ísť hľadať náprotivok dolu do údolia. Pekne zídem po modrej značke dolu ku Alpinke. Je načase, bo už som celkom uzimený. Nabudúce sa lepšie oblečiem. Flanelka a tenká bundička až asi nestačí.

2 komentáre :

  1. skoda, ze sa uz ani v tomto blogu nezobrazuju fotky.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. No neviem prečo to blogspot robí.... Musel som vybrať fotky z Archívu a znovu ich nahrať. Ale ako pozerám, je toho viac.... Budem musieť postupne prezrieť všetky články...

      Odstrániť