pondelok 29. júna 2015

Tajomná Ryhová štôlňa


Niekedy v marci tohoto roku som si všimol, že v jednej z prepadlín do Ryhovej štôlne, tečúca voda vymlela otvor do chodby. Podľa polohy prepadliny som predpokladal, že prepadlina je na jednej z rozrážok.

Táto štôlňa ma irituje už veľmi dlho. Je to jedna z najdlhších štôlní. Štôlňa viedla popod cestu a pod banské diela Augustín, Čmele. Len dĺžka hlavnej chodby je cca 1500 m a s rozrážkami asi 3 kilometre.


ústie Ryhovej štôlne, stav v roku 1973 Zdroj : montanistika.sk

Na jar, tam tieklo veľmi veľa vody, tak som si to len pozrel a šiel domov. Ale pokoja mi to nedalo. To to bol jediný možný, ako tak bezpečný vstup, ktorým by sa dalo dostať dnu.


Pri jednom s mojich výletov som sa tam nedávno zastavil a preskúmal, v akom je to stave.  Vtedy som vliezol do prepadliny a nakukol som do otvoru. Podarilo sa mi tam dať ruky a urobiť záber chodby. Viac som tam nevymyslel.


Ryhová štôlňa
Pohľad cez dieru do chodby

Pokoja mi to ale nedalo a asi o dva týždne tam šliapem zasa, ale aj s vybavením.

Ešte krátka zastávka pri štôlni Hermína.  Neviem, komu tá štôlňa vadila, ale dal si robotu, že prekopal asi 7 m. dlhý jarok, ktorým pustil vodu z potoka pred štôlňou, dnu.
Ten jarok som zahádzal, a v rámci rozcvičky, som trochu vyčistil aj ústie.
Vyčistené ústie štôlne Hermína


Škoda, bola to taká pohodová štôlňa. Suchá, bez nejakých skrytých nástrah. Teraz tam bez gumákov sa ísť nedá.


Tu som to zabalil a pokračoval som ďalej ku miestu prepadliny.
Zložil som sa, vybalil veci a poďme na to. Pre istotu som sa zabezpečil lanom, ktoré som ukotvil na najbližšom strome. 


Ryhová štôlňa
Vliezol som do jamy, a presunul som sa k otvoru do štôlne. Z fotky, ktorú som minule urobil som vedel, že by to malo ísť. No ale prvé 3-4 metre boli také, že som sa tam nevošiel.


Hodnú chvíľu som strávil tým, že som si v naplavenej suti kopal jarok, do ktorého by som sa zmestil. Celkom to dalo zabrať, kopať poležiačky. Pripadám si ako taký krtko.  Keď to vyzeralo tak, že by som mohol prejsť, naviazal som sa na lano, zobral statív, a začal som sa postupne sunúť dnu. Z diaľky počujem tlmený hukot vody. Liezol som nohami napred a na chrbte.


Dosť natesno. Sem tam nohami ešte odkopávam suť, nech sa tam vojdem.  Asi po 2 metroch cítim nohami kmeň stromu, ktorý tam voda vcucla. Ten strom to tam dosť zatarasil. Musím sa prepchať ponad kmeň a miesta pod stropom mám len tak tak, aby som sa tam vošiel.  Nejak som sa tam natlačil, keď ma čakal ďalší zátaras v podobe naplavených hrubších konárov, ktoré sa slušne zakliesnili. Ešte, že idem nohami napred. Zopár riadnych kopancov, a konáre povoľujú. Teraz sa plazím vedľa toho kmeňa a snažím sa prepchať okolo koreňov.


Ryhová štôlňa
Strom, ktorý zatarasil chodbu, takto som ho videl, keď som sa otočil späť

Keď som za stromom, tak už je tu trošku viac priestoru, tak som sa nejak otočil na brucho a idem hlavou vopred. Ďalších zopár metrov a nemusím sa plaziť. Môžem už ísť po kolenách na štyroch. Ó aký komfort.


Naplavenej suti je zasa trošku menej a ja prichádzam k rozrážke. 


Ryhová štôlňa
Pohľad do rozrážky vľavo
Z ľavej strany priteká voda, tak po kolenách to nebude úplne komfortné. Zisťujem, že môžem postupovať kačákmi. Podliezam výdrevu a vidím, že smerujem ku hlavnej chodbe. Tak, ako som čakal, hlavnou chodbou tečie celkom dosť vody.  Pomaly som sa presunul až na križovatku chodieb.


Ryhová štôlňa
Výmurovka v bočnej chodbe

Hlavná chodba vedie približne severozápadným smerom  Chodba, ktorou som sem prišiel, križuje hlavnú  chodbu a pokračuje ďalej popod cestu č. 503 na Babu. Vidím, že v nej je vymurovaná priečka, kde boli asi dvere.


Prišiel som do stredu hlavnej chodby.  Podarilo sa mi tu už postaviť sa na nohy a trochu si ich vyrovnať. No zato musím byť celý čas v preklone. Je to tu naozaj nízke.Ryhová štôlňa
Hlavná chodba smer k pôvodnému ústiu

Otočím sa doprava, v smere, kde by mal byť pôvodný východ zo štôlne. je vidieť, že voda odteká, ale vidím aj zával. Rozmýšľam aj, kde sa tu vzala tá fľaša šampusu zakliesnená vľavo vo výdreve :-) Asi ju sem spláchlo pri veľkej vode. Tento smer chodby ma, ale nezaujíma, viac som zvedavý na hlavnú chodbu, ktorá smeruje k banským dielam Augustín, Čmele.


Ryhová štôlňa
Hlavná chodba smerom ku komínu KRH

Zasvietim do chodby a vidím, že prechodná nie je. :-(  V diaľke vidím zával a vidím, ako do štôlne padá voda. To by ma zaujímalo odkiaľ. Tým smerom je komín KRH, žeby do neho tiekol nejaký potok ?  To by mohlo byť.


Nejdem to skúmať, lebo vody je tu dosť, a nemám gumáky.  


Porobil som ešte nejaké fotky a pobral som sa von. 


Ryhová štôlňa
Tadeto som sem prišiel ? 

V diaľke vidím zasa ten blbý strom, okolo ktorého sa musím prešmyknúť. No, ale von ísť treba, tak idem na to. Preplazím sa okolo kmeňa, a pomaly sa súkam vykopaným žľabom von.


Vonku som si zbalil veci a dal jednu zdravotnú. Trošku ma mrzí, že som zo štôlne videl iba málo.  Chcel by som sa sem vrátiť, keď bude dlhšie obdobie bez dažďa a prezrieť si zával odkiaľ tiekla voda.

Videl som z tejto štôlne veľmi málo. Ale vzhľadom na stav, v akom je, som spokojný.
Možno sa mi ešte podarí sa do nej dostať aj v hornej časti. Uvidíme.


Ryhová štôlňa
Štôlňa Ryhová, Ja som sa motal iba v časti vyznačenou červenou farbou


Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára