pondelok 1. mája 2017

Prieskum štôlne Jozef pod Kočištanom

Jedného dňa som sa preklikával zákutiami Internetu, keď som zazrel link na blog, ktorý ma veľmi zaujal :  Skoro zabudnuté jaskyne v Malých Karpatoch II.
Po prečítaní článku  som začal uvažovať, čo to chlapi otvorili.  Chalani popisujú strmú úpadnicu. B. Cambel (1959) spomínal spis zo Štátneho ústredného banského archívu v Banskej Štiavnici (spis č. 4830 z r. 1821), v ktorom je zoznam štôlní opísaný šľachticom Jánom Schillerom a Samuelom Csapkom.  V tomto spise sa úpadnica spomína iba v dvoch baniach v Harmónii.  Trojičnej a Jozef na Kočistane.
Trojičná mi veľmi neštimovala, pretože v jej okolí sa sa túlal niekoľko krát a terén nesedí z fotkami z článku. :) Takže to bude určite Jozef štôlňa na Kočištane. ( neskôr premenovaná na Kristián )

Tak som sa jedno poobedie vybral pozrieť sa na miesto činu.
Našiel som tam odkopaný vchod. Nakúkam dolu a krútim hlavou. Prečo si jaskyniari robia také malé vstupy ?

Jozef na Kočištane
Pôvodný "jaskyniarsky" odkop.

Pripravil som si veci a snažím sa nasúkať dnu. najskôr som sa v malom otvore šprajcol, pretože som mal ruky pod sebou. To takto nepôjde. Ruky som dal vystrel pred seba a nohami vopred som sa tam súkal. Už teraz som nadával na ostré kamene, keď som sa poodieral.

Dostal som sa viac dnu, kde som sa konečne mohol postaviť. Na začiatku je trochu vody, ale nič hrozné. Prešiel som vodu a víta ma úzka kresaná chodba.

Úvodná časť
Úvodná časť s vodou
Stredná časť
Stredná časť chodby

Postupujem pomaly chodbou. Cestou si všímam horninu v ktorej bola kresaná. Sú to také zlepence kremeňa.  Asi sa nesprávne vyjadrujem, azda ma nejaký geológ opraví.

Na boku a v strope je vidieť kremenná žila, ktorú pravdepodobne sledovali.
Po asi 30 metroch som minul odbočku na ľavej strane a pokračoval som priamo. Na dne chodby je mnoho materiálu, tak to vyzerá, ako keby stúpala. Keď si kontrolujem strop, tak vidím že naozaj stúpa hore. Asi po 10 metroch chodba končí spadnutým stropom. Vyškriabal som sa na zával, ale nikam som sa nedostal.
Vrátil som sa k odbočke, a išiel pozrieť bočnú chodbu. Na odbočke obdivujem Jednotlivé vrstvy, ako sú uložené.

Šikmé žilky.
Šikmé žilky pri odbočke

Vošiel som do odbočky, ktorá sa oblúčikom stočí do smeru hlavnej chodby a otvorí sa mi komora.

Komora
Komora

V komore na protiľahlej stene je vybratá malinká komôrka. Tiež tu pozorujem jednotlivé vrstvy prerušené šikmou žilou.

Vrstvy
Vrstvy so šikmou žilou

Otočil som sa doprava a uvidel úpadnicu. Je naozaj strmá. Aj keď z fotky to nie je zrejmé, kvôli náklonu fotoaparátu. Klesá pod uhlom asi 70°.  V spodnej časti je to ešte strmšie.


Pohľad do úpadnice

Hore mám 50m lano, a špekulujem, kde sa ukotviť.  V tejto hornine to nie je bohvie čo a ani tu nemám kotvu. Uviazať sa nie je o čo. Takže tento nápad zavrhnem. Zatiaľ.

Medzi tým som začul dunenie. Do kelu, to vyzerá na búrku a ja mám vonku veci... Tak som švihal von. Predral som sa úzkou dierou a vonku práve začalo pršať spolu s krúpami.
Schmatol som batoh a "narval" som ho do bane. Zasa som sa nasúkal dnu a keď už vonku leje, tak si dokončím fotenie.


Stredná časť
V strednej časti chodby sú pieskovcové úseky
Pred odbočkou
Pred odbočkou..

Biely pieskovec
Detailný pohľad na biely pieskovec
Stopy po želiezku na čelbe
Stopy po želiezku na čelbe
Fajn, nafotil som čo som chcel. Je načase ísť von. Najskôr som si vyniesol techniku. Potom zasa dnu a vytlačil batoh. Fuj mám toho plazenia sa plné zuby. Zbalil som si veci a mašírujem k autu.3 komentáre :

 1. Zdravím, dnes som išiel po úpätí Katzensteigu a narazil som na tento odkop. Zaujímajú ma 2 veci - čo tie tabuľky o rádioaktivite? Zakladajú sa na skutočných meraniach? A prečo bol vlastne spravený taký drastický zásah do prostredia? Je úmyslom sprístupniť štôlňu verejnosti? Lebo to je asi jediné vysvetlenie, ktoré by toto bagrovanie pozitívne zdôvodnilo. P.S. nepokúšal som sa dostať dnu, len som nazrel cez priezor.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ten zásah nebol až taký drastický, len sa prehĺbil pôvodný odkop. Sprístupnenie štôlne neprichádza do úvahy, vzhľadom na jej stav. Bol vykonaný geologický prieskum,štôlňa je nestabilná. Čakáme na archeologicko - historický prieskum. V spolupráci s ochranou prírody boli dohodnuté podmienky a štôlňa bude zimovisko pre chránené druhy živočíchov, nakoľko v okolitých štôlniach prichádza vplyvom nepozorných turistov k pomerne veľkému úhynu netopierov a salamandier, najmä v zimných mesiacoch.

   Odstrániť
 2. Ako je to s tou radiáciou vo vnútri bane? Aké hodnoty sa tam namerali? Alebo tie tabuľky sú tam iba na odradenie zvedavcov? :-(

  OdpovedaťOdstrániť