utorok 18. augusta 2015

Labyrint chodieb v kameňolome Prepadlé

Už dávno mi chalani s Čiernych dier, urobili chuť, si pozrieť štôlňu v lome Prepadlé, pri Borinke. Tak, keď sa mi v piatok ozval Miro, že tam chcú ísť, že či sa nepridám, tak som sa potešil.


V nedeľu som počkal chalanov na vlakovej stanici v Pezinku. Prišiel Miro s Michalom. V rýchlosti sa zoznamujeme a sadáme  do auta. Vybrali sme sa do Borinky. Po ceste ešte na Kramároch vyzdvihujeme Paľa, a sme kompletní.
Po príchode som odstavil auto na parkovisku pod lomom.

Lom Prepadlé
Vápencový lom Prepadlé

Vedel som o vstupe, ktorý je vo výške asi 7-8 metrov, v skale úplne vľavo. 


Lom Prepadlé
Lom Prepadlé

Miro mi ale povedal, že môžeme ísť iným vstupom, ktorý je ľahšie dostupný.
Fajn, Miro teda ide prvý.  Rozmýšľam, kam to ten chalan lezie. Veď tu žiadna diera nie je. Ale bola. Síce zospodu nie je vidieť, a tiež treba vyliezť asi 5 m, ale je to schodnejšie. Sme pod stenou a 2 m. naľavo v stene je otvor. Presunuli sme sa dnu, kde si chystáme výstroj.


Ideme všetci spolu, až kým neprídeme k hlavnej chodbe. Obrátil som sa smerom ku hlavnému vstupu, kde presvitá svetlo.

Lom Prepadlé
Hlavná chodba pohľad na východ

Lom PrepadléIdem si pozrieť hlavný vstup. Pekne, zákaz vstupu. OK, veď my sme tadiaľto neprišli. V našom vstupe žiaden zákaz nebol.

Vrátil som sa k ostatným a pokračujeme hlavnou chodbou. Minieme rozrážku, ktorou sme sem vošli a vlezieme hneď do prvej ďalšej bočnej chodby vpravo.Sme síce štyria, ale nejako si nezavadziame. Každý sa zameriava na niečo iné. Mňa hneď zaujala kopa výdrevy nakopená v jednej z bočných chodieb.
Lom Prepadlé
Výdreva zo zničenej konštrukcie z komína
Lom Prepadlé
Prach v ovzduší
Išiel som si to pozrieť, a je to zničená výdreva z komína, ktorý smeruje niekam dosť vysoko. Neviem urobiť dobrý záber do komína, pretože v ovzduší je veľmi veľa malých čiastočiek prachu.


Najskôr sme si mysleli, že sú to kvapôčky vlhkosti, ale bol to prach. Ja som trošku poodišiel ďalej a našiel som zbytky sýpu. Teraz sa mi už v hlave točia kolieska, ako premýšľam, ako by sme sa dostali k hornému obzoru.


Lom Prepadlé
Zbytky sýpuLom Prepadlé
základka
V jednej zo vzdialenejších kútov štôlne nachádzam, niečo, ako základku. Vyťažená hornina nakopená vo vydobytom priestore.


Ako si tak prechádzam spleťou chodieb, pozerám, že som sa vrátil do hlavnej chodby. Vtedy som si uvedomil, že to nie je až také rozsiahle, aby som nestihol ešte dnes zakresliť aspoň tento obzor.


Nechal som ostatných a zbehol som si po poznámky a buzolu. Postupne som prešiel všetky chodby a zakreslil som si ich. To už som asi zdržoval, tak som sa pobral von. 
Postupne sme zliezli dolu ku autu a samozrejme mne musel spadnúť foťák na kameň. No, ten už má teda toho za sebou… Praskol displej, a preliačina na kovovom prúžku na objektíve. Ale fotí.  Zatiaľ.


Je ešte málo hodín, tak sa rozhodujeme čo ďalej. Dohodli sme sa, že to otočíme ešte do Perneku, a využijeme, že bolo suché leto. Chceme pozrieť štôlňu Ján a zliezť dolu do Zubau štôlne. Tak sadáme do auta a prášime to na Pernek.


Ale o tom niekedy nabudúce...

Lom Prepadlé
Každý si fotí to svoje

Lom Prepadlé
Rozrážka pri komíne

Lom Prepadlé
Miro si fotí jednu z chodieb

Lom Prepadlé
Tadiaľto ideme von

7 komentárov :

 1. sI dobrý - ako vždy !
  To je v tom - celkom známom - kameňolome, medzi Borinkou a Košariskom, kúsok od Medených hámrov ?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Áno. Je to presne ten lom, čo je kúsok od Medených hámrov.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super miesto az na stareho zakomplexovaneho pana co byva v poslednom dome pred lomom....zvykne davat sklenene flasky pod kolesa zaparkovanych aut pred lomom....

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak presne toho pána poznam chcel na nás pustit psa.... ale tomu sa neako nechcelo aj ked sme dieru nenasli na prvý pokus urcite sa na toto miestocko ešte vrátime :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Hlavný a bočný vstup je už zamrežovaný...ten tretí vo výške 7-8 metrov sme už nehľadali a predpokladali, že je zamrežovaný tiež. Tak sklamanie lebo som sa na to veľmi tešil.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pokiaľ viem, tak to je uzatvorené kvôli ochrane zimujúcich netopierov.

   Odstrániť
 6. My sme tam boli v čera a všetky tri zamrezovane.

  OdpovedaťOdstrániť